Yatalak hastaların bakım ve tedavisi Yorum Yap

Hasta bakımı yoğun ilgi ve sabır gerektiren bir durumdur. Özellikle hastanın yatalak olması durumunda hem hasta için hem de bakan için oldukça zorlu ve sıkıntılı bir süreç oluşur. Bu nedenle bu durumlarda yatalak hastaların mümkün olduğunca rahat olmaları ve rahat olmalarını sağlayacak ekipmanlar kullanılması oldukça önemlidir. Yatalak hastalarda kullanılan birçok malzeme bulunuyor hasta yatakları, temizleme malzemeleri, havlular gibi. Tüm bu malzemelerin hastaya uygun bir şekilde olması hem kullanım kolaylığı açısından hem de hasta üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaması açısından oldukça önemlidir. Yatalak hastaları bakımlarında birçok konuda özenli olmak gerekir. Bu konuları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Uygun hasta yatağı seçimi
  • Hastanın temizliği için kullanılan malzemeler
  • Hastanın günlük bakımı için kullanılan malzemeler
  • Hasta bezleri
  • Havlular

Bu malzemelerin hastaya uygun bir şekilde seçilmesi hem hastanın sağlığı için hem de hastaya bakan kişinin işini daha da kolaylaştırmak için oldukça önemlidir.

Hasta Yatakları

Bazı hastalar hiç kıpırdamadan günün her saatini yatak içerisinde geçirmek zorunda kalırlar. Bu nedenle hasta için bundukları yatağın konforu, hangi malzemeden yapıldığı, hastayı olumsuz etkileyip etkilemediği oldukça önemlidir. Havalı yatak sistemleri ile hastanın kıpırdamadan yatması durumunda oluşan yatak yaraları büyük ölçüde halledilmiş olmaktadır. Havalı yatak sistemleri sayesinde vücudun hava alması sağlanır ve yatak vücuda göre şekillenir. Bu sayede vücut üzerinde yaralar oluşmamış olur. Ayrıca bu yataklar ile hastanın pozisyonu daha rahat bir şekilde ayarlanır. Otomatik ayarlama sistemi ile sürekli yatan hastaların sırt ve bel ağrıları büyük ölçüde giderilmiş olur. Hastanın o anki durumuna göre ister yatak ister oturur pozisyonda ayarlama yapılabilir. Bu nedenle yatalak hastaların bakım ve tedavisinde çok dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Hasta Bezleri

Yatalak hastaların en önemli sorunlarından bir tanesi tuvalet sorunudur. Yatalak hastalarda düzenli olarak tuvalete gidilemediği için alt bezleri çok iş görür. Hasta alt bezleri hastanın hem tuvalet ihtiyacını giderdiği için özellikle uzun süreli kullanıma uygun şekilde olmalıdır. Bu sayede hastanın özel bölgelerinde herhangi bir cilt sorunu oluşmayacaktır. Yatalak hastalarda en sık görülen sorunlardan bir tanesi pişiktir. Özellikle yaz aylarında hasta bezlerinin çok sık değişimi gerekir. Bu nedenle hasta alt bezleri hava alan, pamuklu, pişiği engelleyici nitelikte olmalıdır.

Yatalak Hastalarda Günlük Bakım

Yatalak hastaların günlük bakımı hastaların konforlu bir hayat sürebilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında sık banyo yapımı hem hastanın sağlıklı olmasını sağlar hem de rahat bir şekilde hayatını devam ettirebilmesine olanak hazırlar. Günlük bakımda kullanılan tüm temizlik malzemelerinin hastanın cildini tahriş etmeyen özellikte olması önemlidir. Özellikle yaşlı hastaların ciltleri yumuşak olduğundan bu cilt tiplerine uygun bir şekilde malzeme kullanılmalıdır.

Çok Sert Lifler Kullanmayın

Yatalak hastalar günlük hareketlerini düzenli bir şekilde yapamadıklarından vücutları daha farklıdır. Özellikle cilt tipleri yumuşak ve nazik olur. Bu nedenle çok sert lifler cildi tahriş edebilir. Daha yumuşak, banyo yaparken canını acıtmayacak şekilde pamuklu bezlerin kullanımı daha rahat olacaktır. Ayrıca alt temizleme aşamasında da lif yerine pamuk ya da pamuklu bezler kullanılması hastanın çok daha rahat etmesini sağlayacaktır. Vücut temizleme lifleri her ne kadar vücudu temizlese de hastaya sert gelebilir. Bu nedenle daha yumuşak ürünlerin kullanılması önerilir. Mümkünse yaşlı hastalar için de bebek ürünleri kullanılmalı. Bu sayede cildin yumuşak kalması ve hava alması kolaylaşacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir