Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yorum Yap

                 

     Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, zihinsel veya fiziksel herhangi bir problemi olan hastaların tedavi edilmesi ve onları topluma kazandırmak için kişilerin kişisel özelliklerine ve rahatsızlıklarına göre çeşitli hizmet modelleri uygulayan profesyonel kurumlardır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, zihinsel yetersizliği olan, sinir sisteminde problemler olan, öğrenme güçlüğü yaşayanlar için özel tedavi planları sunmaktadır. Üstelik, bu merkezlerin hem zihinsel hem de fiziksel problemler yaşayan kişiler için de özel tedavi programları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, özel eğitim ve rehabilitasyon gerektiren hastalar için özel tedavi programları hastalar için kişiselleştirilmiş özel mekanlarda verilmektedir.

Örnek verecek olursak, özel eğitim gereken kişilerin kaybettikleri veya noksan olan tüm yaşayış becerilerinin geri kazanılması veya onarılması için uygulamalara uygun oluşturulmuş olan mekanlardır. Çeşitli fonksiyonları gerçekleştirmekte engellilik yaşayan kişilerin sosyal hayatlarına devam edebilmeleri için çeşitli teknik ve yöntemler uygulanmaktadır. Aynı zamanda, fiziksel veya zihinsel alanlarda engellilik yaşayan kişilerin tüm bu rahatsızlıklarını onarmak adına yapılan tüm uygulamalar alanında profesyonel şekilde eğitim görmüş görevliler tarafından gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda, rehabilitasyon merkezlerinde medikal tedavilerle birlikte de fiziksel tedaviler de gerçekleştirilebilmektedir.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çeşitli alanlarda engellilik yaşayan kişilerin medikal ve fiziksel tedavileri ile ilgilenen birçok görevli bulunmaktadır. Bu görevlilerden bahsedecek olursak; Çeşitli alanlarda engellik yaşayan hastaların psikolojik durumları ile ilgilenen psikolojik danışmanlar ve psikologlar, fiziksel tedavilerini gerçekleştiren sosyal hizmet uzmanları ve fizyoterapistler, konuşma zorluğu çeken hastalarda konuşma terapisti, özel eğitim uzmanları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde doktor ve hemşire bulunmak zorundadır.

Bu doktor ve hemşireler çeşitli alanlarda engellilik veya noksanlık yaşayan kişilerin medikal tedavileri ile ilgilenmektedirler. Aynı zamanda, bazı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde fiziksel birçok engellilik yaşayan kişilerin kişisel ihtiyaçları kendileri gerçekleştirememesi sebebi ise hasta bakıcılar da bulunmaktadır. Aynı zamanda, bu hasta bakıcılar çoğu zaman hasta bezi kullanarak, hastaların hem daha rahat yaşam sürmesini hem de hastaların sağlıklarını korumak adına hasta bezini çeşitli alanlarda engellilik yaşayan kişilere önermektedirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir