Hidrofilik Katater Sonda Nedir Ne İşe Yarar? Yorum Yap

     Hidrofilik Katater Sonda Nasıl Uygulanır?

     Hidrofilik katater Çoğumuzun bilmediği ancak bir çok hastanın bir ömür kullanmak zorunda kalabildiği bir üründür. Örnek olarak açıklayacak olursak, hidrofilik katater; mesanesini rahat ve normal bir şekilde boşaltamayan hastaların, kontrollü ve bu uygulama ile daha rahat boşaltması amacı güdülerek yapılır.

     Yapısı ve kullanıldığı madde açısından rahat bir boşaltım olması için mesaneye bir sonda gönderilir. Bu da hidrofilik katater olarak adlandırılır. Yapısı bakımından su yüzeyine temas ettiğinde kolay bir şekilde kaymasını sağlayan hidrofilik katater sayesinden hastalar mesanelerinde bulunan ve normal bir şekilde boşaltımını sağlayamadıkları için bu uygulama ile rahatça boşaltım sistemini uygulayabileceklerdir.

     Bu sayede mesanenin boşaltımı daha rahat bir şekilde olacağı için bu tür hastaların kullandığı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle hidrofilik yapısı sayesinde yüzeyine sıvı temasında suyu yüzeyinde tutarak hemen kaydırması, mesanenin çok daha rahat bir boşaltım sağlaması açısından son derece önemli bir yere sahip olmaktadır. Mesanede biriken idrar, hidrofilik sondanın ucundaki delikten sızarak dışarı boşaltılacaktır. Bu işleme kısaca temiz aralıklı katerizasyon (TAK) denilmektedir. Yani bir sonda yardımı ile boşaltım işlemi sağlandığından bu adı almaktadır. Bu sistem mesanede boşaltım sağlayamayan hastalar için çok önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Hidrofilik yapının suyu kolay bir şekilde kaydırması, özellikle mesane açısından çok büyük avantaj olduğundan, boşaltımında hidrofilik katater hastaya büyük bir rahatlama sunuyor. Hastanın herhangi bir şekilde kendini zorlama, ıkınma gibi eylemleri gerçekleştirmesine gerek kalmadan hidrofilik katater yardımı ile mesane kendiliğinden rahat bir şekilde boşaltıma başlayacaktır. Bu sayede hastalar kolay ve güven içinde hayatlarını sürdürebileceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir