Engelli eğitimi Yorum Yap

Engellilere Karşı Sorumluluklarımız


Nüfusumuzun önemli bir kısmını oluşturan engelli bireyleri için eğitim vazgeçilmezdir. Eski çağlarda engelli bireyler birçok haktan mahrum edilmiş, hatta uğursuz gözüyle bakılarak toplumdan dışlanmıştır. Engelli bireye sahip aileler de bu bireyler sahip olma nedenlerini günah işledikleri için kendilerine ceza olarak verildiğini düşünüp bu bireyleri gizlemişler toplum içine katılmalarına engel olmaya çalışmışlar. Fakat dünya geliştikçe insan hakları genişleyip ve iyileşmeye başladıkça bu bireylere hassasiyet ve duyarlılık artmıştır.


Bu bireylerin topluma karışmasını sağlamak, kendilerini dışlanmış hissetmemesi için daha sosyal bir yaşam sürmeleri için onları içimize almalıyız. Bunu da tabiki eğitimle yapabiliriz. Bu bireyleri eğitimle daha sosyal, topluma karıştırmak için bağımsız bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak için onlara eğitimle daha faydalı olacağızdır. Engelli bireyler başkasına bağımlı, kimsenin yardımı olmadan hayatlarına devam etmek zorundadır. Hem psikolojik açıdan hem de kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürmeleri gerekir. Bunu yapabilmeleri için de eğitime ihtiyaçları vardır. Engelli eğitimi için erken yaşta başlamak çok önemlidir. Eğitime ne kadar erken başlarsak o kadar daha kalıcı ve verimli bir yol kat ederiz. Bu bireylere verilen eğitim engelli bireylerin engel türüne göre değişmektedir. Bireylerin engel türüne göre eğitimin verilmesi birey için daha faydalı olacaktır. Bu bireyler için verilen eğitim bireyin ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Birey en çok neye ihtiyaç duyuyor ve hangi yönünün geliştirilmesi gerekiyorsa o yönünün geliştirilmesi ve bu yönde eğitim verilmesi gerekir. Bu bireyler için özel olarak verilen eğitimler geliştirilmiştir.

Engelli bireyler için özel olarak geliştirilmiş program özel olarak yetiştirilmiş personel, özel olarak geliştirilmiş plan dahilinde bu eğitimler verilmektedir. Engelli bireylerimiz için verilen engelli eğitimi özellikle topluma kazandırmak olup asıl amacı ise bu bireyler bağımsız bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleridir. Engelli bireylerimiz için eğitim hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle bu hak onların elinden asla alınmamalı onlara gerekli şekilde, faydalı bir eğitim verilmelidir. Unutmayalım ki, engelli bireyler, bizim ve toplumumuzun bir parçası olarak saygı göstermemiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir