www.adanamedikal.com
5.0
Based on 143 reviews
powered by Google
salih -salih -
08:10 04 Sep 23
Hasta bezi siparişi verdim,hemen gönderdiler,ilgi alaka çok güzel halil beye çok teşekkür ederim,profesyonel bir esnaf,sanirim bundan sonra hep burdan alis veriş yapacağım:) iyi çalışmalar
Fatma AciksuFatma Aciksu
14:26 01 Sep 23
Adana medikal ile ilk alisverisim Aytaç Bey'in güven veren ilgisi ile oldu. Aynı zamanda guleryuzlu ve disiplinli tavırlarından çok memnunum
Ahmet Nevzad ÇiyAhmet Nevzad Çiy
13:25 28 Aug 23
Güvenilir ve başarılı bi firma
Rasim DönmezRasim Dönmez
12:16 23 Aug 23
Adana Medikal den Allah razı olsun hizmetrerinden dolayı çok teşekkür ederim.
Zahide MutluZahide Mutlu
10:37 23 Aug 23
Hızlı gönderim ve güvenli site ve çözüm odaklı kesinlikle tavsiye ederim 😇
Enes BilginEnes Bilgin
19:23 16 Aug 23
Sattığı hasta altı bezleri çok kaliteli. Özellikle Dr.marco markası gerçekten başarılı. Tavsiye ederim. Teşekkürler adana medikal.
Bilal ÇelebiBilal Çelebi
10:51 12 Aug 23
Cok hizli bir sekilde gonderim sağladı whatsapp görüşmesine hizli dönüş yaptılar Teşekkür ederim hediyeniz için
Ayşegül TokmakcıAyşegül Tokmakcı
08:57 03 Aug 23
Daha önce 4 tane bez almıştık yanında vucut mendili hediye etmislerdi. Paketlemeleri süper korunaklı. Tekrar ikinci defa yine 4 lü bez siparişi oluşturdum yanında yine mendil istemistim Halil bey arayıp istediğimiz markayı bile sordu ve kırmmamışlar iki tane göndermiş aksam 17 de oluşturduğum sipariş sabah 12 de kapımdaydı. Yadigar ablam çok mutlu oldu Halil bey ilginiz için minnettarız teşekkürler ❤️❤️❤️
Didem ErginDidem Ergin
09:04 31 Jul 23
Anneannem için hasta bezi sipariş etmiştim. Sağolsunlar müşteri hizmetleri çok ilgili. Notlarınızı dikkate alıyorlar. Hemen kargoladılar. Islak mendil ve bayram notuyla birlikte gönderdiğiniz ufak hediye için çok teşekkürler.Tekrar tekrar sipariş veriyorum, güvenebilirsiniz.
Süleyman ÇiftçiSüleyman Çiftçi
08:10 31 Jul 23
İlk başta uygun fiyat olarak denk gelmişti ve Halil beyle iletişime geçtik ondan sonra Halil beyle abi kardeş gibi olduk çok ilgili gerçekten ilgisi için çok teşekkür ederim kendisine her zaman onu tercih ediyoruz mutlaka sizinde öyle olacaktır
nuray aksu şannuray aksu şan
10:57 29 Jul 23
Adana medikal ile alisverisimiz Halil beyin disiplini, sorumluluğu ve müşteri memnuniyetini onemsemesi sayesinde olmuştur. İşletme; malzemelerin kargolanmasindanteslim alınmasına kadar her aşamasında son derece ilgili ve alakalı 10 numara 5 yıldız Teşekkürler
sedat aydemirsedat aydemir
09:27 27 Jul 23
Adana medikal ile ikinci alisverisim. Halil bey ile telefonla bikac kez de görüştük bulamadığım engelli ürünleri ile ilgili yardım istedim elinden geleni yaptı. Hem ticaret hemde kişi olarak güvenilir bir firma.
HALUK TÜMYİĞİTHALUK TÜMYİĞİT
08:22 22 Jul 23
Ürün gamınız, fiyat yapınız ve zamanında gelen sevkiyatlardan dolayı teşekkür ederim
savaş ötersavaş öter
08:21 22 Jul 23
Müşteri memnuniyeti yüksek ilgili bir firma başarılar diliyorum
DilrubaDilruba
12:33 20 Jul 23
Bir yakınım için ürün almıştım, ürün çok güzel kaliteli Yanında da bir paket ıslak mendil hediye göndermişler, çok teşekkür ederiz. Yalnız ıslak mendili iyi ambalaj yapmadıkları için suyu akmıştı.
mustafa sargınmustafa sargın
11:03 19 Jul 23
Siparişim kargoda kayboldu, cep ten kendilerine ulaştım, sağolsunlar aynı gün siparişimi tekrar kargoladılar.
Azat ÖzgünAzat Özgün
07:29 14 Jul 23
Evony Hasta Bezi Aldım Hızlı teslim edildi. Memnun kaldım ve uygun fiyatlıydı. Düzenli olarak alıyorum size tavsiyem sitenizden indirim kuponu gibi kampanyalar yaparsanız çok güzel olacaktır.
Sefa NamluuSefa Namluu
11:35 12 Jul 23
İlgili ve başarılı bir firma. İhtiyacımızı hızlı,kaliteli ve ekonomik açıdan uygun tedarik ettiği için tesekkür ediyorum
Dervis UysalDervis Uysal
15:48 11 Jul 23
İş disiplini ile,güvenilirliği ile,guleryuzlulugu ile müşterilerine güven veriyor.bu cizginizde devam etmeniz dilegiyle
Kedicik BayKedicik Bay
13:48 11 Jul 23
Surekli alisveris yapiyoruz, sorunsuz calisiyoruz, tebrik ederim
Mehmet BeyMehmet Bey
13:47 11 Jul 23
Hasta bezleri aldigimiz güvenilir ve basarili firma
sinan yıldızsinan yıldız
13:49 03 Feb 23
Hasta bezleri satımında bölgedeki en iyi firma. Başarılar dilerim.
İlgisiyle ve hizmetleriyle memnun kaldığım bir işletme. Hasta bezi adına her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz.
Nurcan MuşluNurcan Muşlu
12:25 08 Jul 22
İşini ciddiye alan,müşterilerine ilgili ve güzelyüzle hizmet veren bir Medikal Firması..Vizyonunu ve çalışma stilini yıllardır değiştirmedi.
busra bilgicbusra bilgic
13:46 07 Jul 22
İş disiplini, çalışma prensibi açısından beğendiğim ve uygun fiyatlarla alışveriş yaptığım bir işletme.
Ayfer UrunAyfer Urun
13:43 07 Jul 22
Hem insan, hem güvenli alışveriş. Güvendiğim, hep yanımızda olan alışverişin tek doğru adresi Işık Medikal/Adana'ya minnet ve teşekkürler.
js_loader

TAK – Temiz Aralıklı Katerizasyon Yorum Yap

Temiz aralıklı katerizasyon nedir ?

Mesanenin çeşitli sebeplerle düzgün çalışamaması , böylece tam olarak boşalamaması durumunda uygulanan dünyadaki en etkili ve pratik yöntem TAK- Temiz aralıklı katerizasyon uygulamasıdır.

Mesanenin görevini normal olarak yapamaması, genellikle nörolojik sebeplerle olmaktadır. Bu durum “nörojen mesane” “mesanenin nöromüsküler disfonksiyonu” “nöropatik mesane” vb  durumlardır.

Bu duruma birçok şey sebep olabilir. Felç durumu, doğum, ameliyat, çeşitli hastalıklar vs sebeplerle nörojen mesane gelişebilir. Böyle durumlarda idrara çıkma ve mesanenin boşalması problemli olabildiği gibi hiç boşalamama durumu da oluşabilir. Böyle durumlarda zorunlu olarak TAK yöntemiyle mesanenin boşaltılması gerekecektir.

Özellikle felç benzeri durumlarda ya da mesane uyarıcı sinirlerinin hasar gördüğü durumlarda mesanenin baskı ve basınç yapması hissedilmez. Bu durum mesanenin boşalamamasına yol açar. Mesanenin doğru bir şekilde boşalamaması çok ciddi rahatsızlıkların önünü açar. İhmal edilmesi durumunda tehlike ciddi boyutlara ulaşır.

Bazı durumlarda mesanenin boşaltılabilmesi kısmen olur ancak belirli bir miktar mesanede kalmaya devam eder. Bu durumda mesane de taş oluşumuna ve akabinde inflamasyon gibi sorunlara yol açabilir. Yapılacak olan ürodinami testi yoluyla mesanenin ne kadarının boşaltılabildiği tesbit edilir. Bu sonuçlara göre doktorlar uygulanacak TAK miktar ve ölçülerini hastalara bildirir.

TAK temiz aralıklı katerizasyon hangi malzeme ile yapılır.?

Temiz aralıklı katerizasyon uygulamasında kullanılan ürüne hidrofilik katater denir. Hidrofilik sonda, idrar sondası , kullan at sonda vs gibi isimleri de vardır. Bu sonda da kullanılan malzeme PVP diye kısaca kodlanan “polivinilpirolidon” maddesidir. Yapılan sayısız deneyler ve testlerde bu gibi durumlarda insanlar için kullanımının zararsız olduğunu göstermiştir.

Hidrofilik kataterler genelde ürünle birlikte gelen su soketi ile birlikte satılır.  Hidrofilik (suyu seven) özelliklerinden dolayı kullanım öncesi belirli bir süre su ile,  aradaki moleküllerin çözülmesi için bekletilir. Sıkılarak patlatılan su soketi ve kataterin (sonda) ortalama 30 saniye kadar bekletilmesiyle kullanıma hazır hale gelir. İdrar kanalından mesaneye doğru itilirken cilt ile ciddi bir şekilde temas etmez. Arada “su” tabakası vardır. Bu sebeple hidrofilik malzemeden üretilir. Katater ile cilt arasında ince bir su tabakası oluştuğu için kullanım esnasında hastada ağrı ,sızı vs oluşmaz.

TAK temiz aralıklı katerizasyon yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

TAK sırasında en önemli şey mutlak hijyendir. Genelde sonda kullanan hastaların üriner enfeksiyon geliştirme riski yüksektir. Dışarıdan üriner sisteme katater yoluyla müdahale yapıldığı için en küçük bir hataya yer vermeyecek ölçüde temizliğe dikkat edilmelidir. Mümkün ise steril bir eldiven takılarak kataterin ucundaki plastik kısımdan tutularak (kataterin kendisine el değmemelidir)  idrar kanalından ileriye doğru itilmelidir. Katater mesaneye ulaştığında ön ucundan idrar akmaya başlayacaktır. İdrar tamamen boşaltıldıktan sonra katater kendi poşeti ile kapatılarak atılmalı ve el temizliği tekrardan yapılmalıdır.

Kadın mesaneleri daha yakında olduğu için genelde kadınlar için kısa (20 cm) Erkekler için uzun (40 cm) sondalar kullanılır. Pediatrik veya çocuk sondaları da genelde (30 cm) olarak kullanılır. Daha uzun sondayı kullanan erkekler, kadınlar için üretilen sondayı kullanamazken kadınlar daha uzun olan sondaları kullanabilirler. Tabi bu durum kullanım rahatlığını bozabilir.

TAK yapılma aralığı yaklaşık 4 saatte 1 kullanımdır. Ortalama mesane 4 saatte bir idrar basıncına maruz kalacak kadar idrar biriktirdiği için bu süre yeterlidir. Bazı durumlarda bu TAK işlemi daha öne alınabildiği gibi daha ileri de alınabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki mesane de uzun süreler idrarın kalması ciddi risklere yol açar.Bu sebeple TAK işlemi çok ihmal edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir