Yaşlı ve Yatalak Hastalar Yorum Yap

Toplum Olmanın Bilinci


Toplumu oluşturan en temel yapı taşı hepimizin hemen söyleyeceği gibi ailedir. Aileler de çekirdek aile ve geniş aile olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bunlar hepimizin ezbere bildiği ama pek de özellikle geniş ailede birlikte yaşama konusunda görevlerimizi bilmediğimizi düşündürmektedir. Çünkü, geniş ailede özellikle yaşça ilerlemiş olan büyük anne ya da büyük babamız bulunmaktadır. Teknolojinin her eve girmesi ile kendi bilgisayarlarımızda ya da telefonlarımızda kendi köşemize çekilerek, geniş aile içinde biraz yalnız kalmayı tercih etmekteyiz az çok. Fakat yaşça ilelermiş büyüklerimiz de toplumun temelini oluşturan unsurlardır ve hepimizin başına geleceği için, özellikle yaşlanacağımızı düşünerek biz de kendimizden büyüklere hürmet göstermek durumundayız.


Bir diğer husus ise, yaşlı ve yatalak hasta konumunda olan büyüklerimiz. Evet, bu büyüklerimiz daha çok saygıya ve bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Hem yaşlı olmaları hem de yatalak hasta olmaları, onların bizim yardımımıza ihtiyaçlarının olduğunun göstergesidir. Bu türde olan hastalarımıza hem yaşları gereğince hem de yatalak olmaları nedeniyle, titiz bir şekilde yaklaşmalı özellikle de pandemi sürecinde daha bir özen göstermeliyiz. Çünkü vücut dirençleri çok düşük olduğundan kolaylıkla virüsü kapabilme ihtimalleri bulunmaktadır. Bu yüzden yatalak oldukları için hasta bezlerini düzenli bir şekilde değiştirmeli, temiz kıyafetler giydirmeli, imkanımız varsa sık sık banyo yaptırmalıyız. Özellikle de hasta bezi konusunda büyük bir özen göstermeliyiz. Onların rahat edebilmeleri için, sık sık kontrol etmeli ve hasta bezini ihtiyaç duydukça değiştirmeliyiz.


En önemli nokta ise, ilaçlarını ve doktor kontrollerini aksatmamamızdır. Bu sayede ağrı sızı en hafif olacak, onlara elimizden geldiğince konfor sağlamış olacağız. Yaşlı ve hasta bakımı konusunda, doktorların söylemiş olduğu ilaçları ve varsa tedavileri aksatmadan, kontrollü ve düzenli bir şekilde uygulamalıyız. Özellikle de beslenmelerine büyük bir ihtimam göstermeli gereken gıda takviyelerini ihmal etmemeliyiz.


Unutmayalım ki, yaşlı insanların zamanında bize de çok büyük emekleri geçmiş ve artık bizim onlara borcumuzu ödeme zamanımız gelmiştir. Üstelik bir gün biz de yaşlanacağız ve aynı şekilde muamele göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir