Parapleji Nedir ? Yorum Yap

                                     Parapleji Nedir ?  

        Parapleji, omurilik felci olarak da bilinen bir hastalıktır. Bildiğiniz üzere omurilik, omurga kanalı içerisinde yerleşmiş beyin ve vücudunun diğer organları arasında iletimi sağlayan önemli bir organdır. Omuriliğin herhangi bir şiddetle yaralanması sonucu gelişen durumlara parapleji yani omurilik felci denmektedir. Omurilik felçlerinin en sık görülen sebepleri , omurga yaralanmaları ve kırıklarıdır. Paraplejiye neden olan sebepler ise , ani düşmeler , vurulmalar ve trafik kazalarıdır. Aynı zamanda, çeşitli omurga tümörleri de paraplejiye sebep olmaktadır.

Parapleji hastaları, çoğu zamanda his, doku ve refleks kaybı yaşamaktadır. Bunun yanı sıra, çeşitli mesane ve bağırsak problemleri de yaşanabilmektedir. Hastalığın derecesine göre tamamen kuvvet kaybı yaşansa da, kısmi omurilik felçlerinde kas kontrolü bulunmaktadır. Aynı zamanda, parapleji hastalarında direnç oldukça düşük olur. Bu sebeple de bu hastalarda enfeksiyon kapma ve hastalığa yakalanma ihtimali çok daha yüksek olacaktır. Birçok ciddi akciğer hastalığı, parapleji hastalarının ölümüne sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda, yatağa bağlı bir şekilde yaşamını sürdüren parapleji hastaları, hareketsizlik sebebi ile kas sertlikleri, tansiyon rahatsızlıkları , dolaşım hastalıkları vb. birçok ciddi problem ile karşılaşabilmektedirler. Parapleji hastalarının, tedavi süreçleri de oldukça ciddidir. Bu hastaların, uzun ve ciddi bir şekilde medikal ve rehabilitasyon süreci bulunmaktadır.

Rehabilitasyon tedavisinde parapleji hastaları birçok süreçte özel bir tedavi görmektedir. Hem rehabilitasyon merkezlerinde hem de ev de özel bir tedavisi bulunmaktadır. Bu sebeple, parapleji hastalarının evde tedavisi esnasında birçok sorumluluğu bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, yatağa bağlı olan parapleji hastalarının mesane ve bağırsak problemleri olması sebebi ile çok sık tuvalete çıkma ve tuvaletini kaçırma gibi problemleri ile karşılaşabilmektedir.

Bu problemlere karşılık parapleji hastalarının bakımında mutlaka hidrofilik sonda veya hasta bezi önerilmektedir. Hasta bezi ve hidrofilik sonda bu hastaların bakımını kolaylaştıracak yardımcı materyallerdir. Hidrolojik sonda sayesinde parapleji hastası hem de rahat bir yaşam sürmektedir hem de tuvalet kaçırma problemlerine karşın hijyeni %100 sağlamaktadır. Hasta bezi de aynı şekilde idrarı emerek parapleji hastalarının istenmeyen kazalarının önüne geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir