Mental Retardasyon Yorum Yap

Mental Retardasyon

Medikal terim olarak mental retardasyon olan kavram, zeka geriliği olarak ifade edilir. Zeka testlerinin geliştirilmesi ile tam tanısı konabiliyor hale gelmiştir. Bireyin amaçlı şekilde hareket etmesi, mantıklı düşünme ve çevresine uyum sağlaması yeteneklerinin tümüne zeka denir. Değişik tanımlar ile özetlenirse, zeka uyaranları algılama, öğrenilenlerin ve deneyimlerin arasında bağlantı kurma çözme amacıyla yetilerin tamamını içermektedir. Medikal kavram olarak da aslında kişinin sağlıklı yaşam bütününü koruması olarak ifade edilebilir.

Mental Retardasyonun Ağırlığının Dereceleri

Zeka geriliğinin tespit edilmesinde testler kullanılır. Uygulanan bu testlerin sonucunda ise belirlenen IQ düzeyleri olmaktadır. Hastalığın derecesinin testlerden alınan sonuçlara göre yapılması sağlanır. Entelektüel bozukluğun ileri düzeyde belirlenmesi aşağıdaki gibidir.

Hafif, Orta, Ağır ve İleri Derecede Ağır olmak üzere 4 derecesi vardır.

  • Hafif mental retardasyon: IQ düzeyi 50 – 55 ile yaklaşık olarak 70 arasındadır.
  • Orta derecede mental retardasyon: IQ düzeyi 35 – 40 ile 50 – 55 arasındadır.
  • Ağır mental retardasyon: IQ düzeyi 20 – 25 ile 35 – 40 arasındadır.
  • İleri derecede mental retardasyon: IQ düzeyi 20 – 25’in altındadır.

Verilen bilgiler kapsamında yapılan araştırmaların sonucuna göre doktor tarafından izlenecek yol belirlenmektedir. Fiziksel anlamda vücuda etki ettiği durumlar için tuvalete çıkamama, yemek yememe gibi belirtiler olabiliyor. Hasta bezi kullanımı ve diğer çözümler ile yaşanan sorunların daha az seviyede yaşanması hedefleniyor. Doktor yardımı alınabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir