Hidrosefali Nedir? Yorum Yap

Hidrosefali Nedir?

Medikal terimler arasında yer alan hidrosefali, beyin ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesini ifade eder. Biriken bu sıvı ise BOS olarak isimlendirilir.  Yani beyin omur ilik sıvısıdır. Bu sıvının çoğu, beynin içinde yer alan sıvı alanlarda bulunur. Amacı ise beyin ve omuriliği korumaktır. Bu sıvının dolaşımı sırasında bir ya da birkaç noktada engellenme söz konusu olabilir. Bu engellenmeler ve oluşan sıvı birikimi de hidrosefali olarak isimlendirilmiştir. Medikal anlamda sıkça kullanılan terimler arasında yer almaktadır. Bu sıvının emilme sorunu, sıvının beyin içinde birikmesine neden olur. Kafatasında büyüme ve basıncın artması ile sonuçlanır.

Hidrosefali Belirtileri

Genel olarak çocuklarda görülme ihtimali çok daha yüksektir. Başta büyüme, bıngıldakta şişme, kafa derisinde incelenme, kusma, çok tiz ağlama gibi belirtiler yeni doğan bebeklerde görülür. Ayrıca bebeğin az uyuması, nöbet geçirme, gözlerin yuvalarından dışarı kayması gibi belirtileri de vardır. İlerleyen dönemlerde ise iletişim bozukluğu, konuma ve yürüme de zorluk de ortaya çıkabilir.

Medikal Çözümler

Her hastalık gibi bu hastalıklarda da medikal çözümler üretilmiştir. Yürüme güçlüğü çeken kişiler için üretilen medikal yürüteçler olduğu gibi idrar kaçağı ve inkontinans için de hasta bezi kullanımı sorunu çözmek üzere bir alternatiftir. Temel ihtiyaçların karşılanması noktasında, hayatı biraz daha kolaylaştırmak için bakımda tercih edilebilir. Bunun dışında hidrofilik sonda yetişkinler için idrar boşaltımının çok daha sağlıklı olması için kullanılmaktadır. Doktor önerisi ile kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir