Felç Nedir ? Felç Türleri Nedir ? Yorum Yap

                           Felç Nedir ? Felç Türleri Nedir ?

      Felç , beyin damarının ani tıkanması sonucunda o damarın beslediği bölgenin işini yapamaz hale gelmesi demektir. Bunun sonucunda felç meydana gelir. Felç, gerek kuvvet kaybı gerek görme, konuşma kaybı gibi birtakım fonksiyonları yapamaz hale gelmesidir. Beyin dokusu, oksijensiz kalmaya dayanamayan en hassas bölgedir. Bunun için birkaç dakikalık oksijensizlik dahi beynimizde çeşitli türlerde felce sebep olabilmektedir.

Bu felçler de genel olarak geri dönülmezdir. Bunun için böyle bir tabloyla karşılamamak adına, tedbir alarak bu damarları koruma altına almak gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar alınarak bu durum önlenebilmektedir. Önlem alınmaması halinde oksijensizlik durumlarında meydana gelen felç türlerinden bahsedecek olursak; İskemik felç, en çok rastlanan felç türlerinden bir tanesidir . Kan damarlarının tıkanması veyahut daralması ile meydana gelir.

Sabah erken saatlerde veya gece geç saatlerde gerçekleşir Bir başka felç türü ise hemorojik felçtir. Bu felç türünde, kan damarları yırtılır. Ölüm tehdidi oldukça yüksek olsa da felç kalma ihtimali de %98’e yakındır. Kusma ve bulantı belirtileri ile meydana gelir. Bu felçlerden sonra kuvvet kaybı veyahut görme veya konuşamama sorunu ile karşılaşılabilmektedir. Hepimizin bildiği üzere, felç sonucu yatağa bağımlı kalan kişilerin sayısı da bir hayli yüksektir. Bu sebeple, mutlaka bakımları ile sorumlu kişiler de olmaktadır. Bu bakımları sırasında hayat kurtaran birtakım araçlarda bulunmaktadır.

Yatağa bağlı olan felçli bir hastayı tuvalete getirip götürmek oldukça zor bir iş olacağından genellikle hasta bezi veya hidrofilik sonda tercih etmektedir. Aksi taktirde, birtakım kazalar meydana gelebilmektedir. Özellikle, yaşlı felçli hastalar da en çok ihtiyaç duyulan gereçler hasta bezi ve hifrodilik sondalardır.

Hem felçli hastayı utandırmamak adına hem de bakıcının işini kolaylaştırmak adına son yıllarda en çok kullanılan hasta bezi ve hidrofilik sondalar bulunmaktadır. Aynı zamanda, Hasta bezi ve hidrofilik sonda sayesinde felç geçirmiş hastalar çok daha rahat bir şekilde boşaltım yapabileceklerdir. Felçli kişiler ile ilgilenen bakıcıları ise çok daha rahat bir şekilde tuvalet sorununu halledeceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir