Alzheimer Nedir? Yorum Yap

Alzheimer Nedir?

Medikal hastalıklar arasında son dönemde en yaygın görülen hastalıktır. Demans türü bir hastalıktır ve beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ileri nörolojik hastalık olarak tanımlanır. Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya neden olmaktadır. Belirtiler belli bir yaştan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Medikal çözümler ilaç kullanımı ile durdurulması mümkün olmayan bu hastalık, sadece yavaşlatılarak, durumun biraz daha kolay bir hale gelmesi sağlanabilir.

Alzheimer Belirtileri Nedir?

Hastalığın belli belirtileri de olmakta. Konuşma ve dil becerilerinde yaşanan sorunlar, ilk olarak fark edebileceğiniz sorunlar arasında yer alıyor. Bunun dışında kişide bilinç anlamında bulanıklık yaşanabilir. Kişinin bulunduğu ortama adapte olmasında zorlanması, kişinin iyi bildiği yerlerde kaybolması, saldırganlık ve aile arkadaşlarından olağan dışı taleplerde bulunması gibi belirtiler söz konusu olabiliyor. Gün içinde kaygı oranı yüksek ya da motivasyon düşük şekilde belirtiler de oluyor.

Alzheimer İlerleyen Evrelerde Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çıkarır?

Her geçen gün hastaların Alzheimer kaynaklı problemleri artar. En ileri aşamada durumun konuşmayı unutma dışında, aynı zamanda tuvaleti unutmaya kadar gelmesi söz konusudur. Kişinin temel ihtiyaçlarını karşılamayacak seviyeye gelmesi söz konusudur. Bu durumda alınacak olan önlemler, ilaç tedavisi ile biraz daha geciktirme – yavaşlatma sağlanabilir. Kişilerin tuvaletlerini unutma konusunda herhangi bir fiziksel sorun olmamasına rağmen hasta bezi kullanması gerekebilir. Farklı çözümler ile bakım yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir